Naposledy před olympijskou pauzou: Piráty čeká čtvrté velké derby s Litvínovem

Napsal 05.02.2018 Libor Kult
C h o m u t o v - Už jen pár dní zbývá do začátku prvního reprezentačního vrcholu sezóny a Tipsport extraliga má před sebou poslední kompletní kolo před olympijskou přestávkou. V rámci 48. pokračování nejvyšší soutěže se Piráti bojující o pozici v elitní desítce střetnou na vlastním ledě s poslední litvínovskou Vervou, již hostí v úterý 6. února od 17 hodin a 20 minut.

Litvínov se v dosavadním průběhu sezóny spíše trápí

Jak už bylo zmíněno, Verva momentálně figuruje na posledním místě tabulky, ze kterého ztrácí pět bodů na Jihlavu. Dvanáctí Piráti mají před vzájemným duelem k dobru šestnáct bodů. Úvod ročníku přitom problémy Litvínova úplně nenaznačoval, jelikož v prvních třech kolech černožlutí dvakrát udrželi čisté konto. Jenže pak přišla série devíti porážek v řadě při zisku jediného bodu, což přikovalo litvínovskou soubor ve spodních patrech tabulky.

V polovině října přišlo vzepětí v podobě šesti bodových zápasů při jediné porážce. Poté se prohry a vítězství více či méně střídaly až do prosincového derby. Převažovaly sice nezdary, ale úspěch přece jen občas přišel. Od posledního klání s Piráty však Verva třináctkrát za sebou padla a získala jen dva body. Nepříjemnou šňůru přerušil Litvínov až v minulém kole s Mladou Boleslaví, ovšem poslední místo je stále současnou realitou nejbližšího rivala Pirátů.

Změny, změny a zase změny

Špatný průběh sezóny a pád na poslední místo způsobily řadu změn. Ta nejzásadnější proběhla začátkem letošního kalendářního roku, kdy byl odvolán hlavní kouč Radim Rulík, jenž následně začal pracovat v pražské Spartě. Jeho asistent Darek Stránský zůstal součástí širokého trenérského týmu, jemuž nyní šéfuje Jiří Šlégr. Zlatý olympionik z Nagana si vzal k ruce ještě Ondřeje Weissmanna a někdejšího litvínovského obránce Radima Skuhrovce.

Také kádr Vervy vypadá od posledního vzájemného duelu jinak. Do třetího extraligového derby sezóny už nenastoupil Brian Ihnačák, který momentálně působí ve druhé nejvyšší švýcarské soutěži v barvách Oltenu. Další útočník Richard Nejezchleb odešel po změně letopočtu na hostování do WSM Ligy, kde obléká dres českobudějovického Motoru. Před časem naopak doplnili mužstvo čtyři hráči. V defenzivě nově nastupují někdejší rakouský reprezentant Florian Iberer a v minulé sezóně nehrající Jakub Čutta. Ofenzivu posílili Slovák Juraj Mikúš a Marek Růžička, kteří zatím v pěti duelech nasbírali dohromady deset kanadských bodů (2+8).

Ve vzájemných zápasech kralují hosté

Všechny tři letošní vzájemné zápasy vyhrál hostující tým, což po návratu Pirátů zpět mezi tuzemskou elitu na jaře 2015 platí pro většinu dosavadních derby. Jen ve třech případech z jedenácti uspělo domácí mužstvo. Vyrovnanost potvrzuje i poměr získaných bodů, který vyznívá poměrem 17:16 pro chomutovské barvy.

Litvínov – Chomutov 2:3

Branky a nahrávky: 19. Černý (M. Hanzl, Pilař), 29. Lukeš (Nejezchleb, Jánský) – 8. Grman (Valach, Vondrka), 18. Poletín (Slovák, Mrázek), 28. Poletín. Vyloučení: 8:10. Využití: 0:2. Střely na branku: 29:14. Blokované střely: 5:13. Hity: 32:12. Vhazování: 35:35.

Chomutov - Litvínov 1:3

Branky a nahrávky: 56. Skokan (Poletín, Sklenář) – 13. Jánský (Černý, Hübl), 51. Nejezchleb (Ihnačák, Sörvik), 60. Gerhát (Kubát). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Střely na branku: 30:19. Blokované střely: 5:12. Hity: 8:5. Vhazování: 38:36.

Litvínov – Chomutov 2:3sn

Branky a nahrávky: 18. Gerhát (Hübl, Kubát), 38. Gerhát (Hübl, Lukeš) – 28. Poletín (Smejkal, Šťovíček), 59. Koblasa (Huml, Skokan), rozhodující nájezd Koblasa. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Střely na branku: 29:32. Blokované střely: 16:14. Hity: 17:13. Vhazování: 42:38.

Poslední zápasy velkých rivalů

Plzeň – Chomutov 5:4sn (0:2, 1:2, 3:0 - 0:0)

Piráti vyrazili v minulém kole na led lídra z Plzně, kde zažili podobný průběh jako v předchozím duelu se Západočechy. Bohužel pro Chomutovské v opačném gardu. Tentokrát to byli Piráti, kteří ztratili třígólové vedení a vrátili se domů pouze s jedním bodem. Do začátku 33. minuty skórovali postupně Ivan Huml, Jiří Smejkal a Brett Flemming. Škoda brzy po třetím zásahu snížila zásluhou Matyáše Kantnera, ještě do přestávky vrátil Pirátům náskok tří tref znovu Ivan Huml. Na startu třetího dějství využil přesilovku Miroslav Indrák, v polovině třetiny ho napodobil Jaroslav Kracík. Zhruba čtyři minuty před vypršením normální hrací doby vyrovnal Nicholas Jones, jehož rána z pravého kruhu se odrazila od brusle Petra Koblasy ke vzdálenější tyči, kde od nohy Stanislava Dietze zamířila za brankovou čáru. Do třetí sirény už gól nepadl, nerozhodlo ani prodloužení. Duel rozsekla až sedmá série nájezdů, v níž se potřetí v rozstřelu prosadil Milan Gulaš.

Branky a nahrávky: 34. Kantner (Indrák, Kodýtek), 41. Indrák (Mertl), 50. Kracík (Gulaš, Indrák), 56. Jones (Kracík, D. Kindl), rozhodující nájezd Gulaš – 3. Huml (Hlava, Poletín), 20. Smejkal (Vondrka), 32. Flemming (Vondrka), 39. Huml (Poletín). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Střely na branku: 35:31. Zblokované střely: 7:17. Hity: 9:11. Vhazování: 32:38.

Sestava Pirátů: Lukeš – Grman, Valach, Dietz, Flemming, Mrázek, Dvořák, Knot – Skokan, Vantuch, Koblasa – Smejkal, Vondrka, Sklenář – Růžička, Poletín, Huml – Lauko, Šťovíček, Hlava.

Litvínov – Mladá Boleslav 4:3pp (0:0, 1:0, 1:0)

Se třinácti porážkami v zádech přivítal Litvínov na vlastním ledě Mladou Boleslav, která se v úvodních dvou dějstvích dvakrát ujala vedení. Poprvé se o něj postaral Jakub Orsava, na něhož odpověděl v přesilovce dvě vteřiny před úvodní sirénou Karel Kubát. Po necelé minutě druhého hracího období poslal Bruslařský klub znovu do vedení Dominik Pacovský, ještě před polovinou normální hrací doby vyrovnal ve vlastním oslabení Viktor Hübl. Stejný hráč zajistil Vervě ve 48. minutě poprvé v duelu vedení, v čase 59:32 vyrovnal Lukáš Žejdl. Prodloužení trvalo jen 55 vteřin, než se trefil František Lukeš a zařídil konec černé litvínovské série.

Branky a nahrávky: 20. Kubát (Lukeš, Mikúš), 27. Hübl (Lukeš), 48. Hübl (Čutta), 61. Lukeš (Hübl, Baránek) – 17. Orsava (Žejdl), 21. Pacovský (Klepiš, Dlapa), 60. Žejdl (Orsava, Klepiš). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 29:33. Blokované střely: 8:10. Hity: 25:12. Vhazování: 34:20.

Sestava Litvínova: Kantor – Baránek, Iberer, Kubát, Gula, L. Doudera, Čutta, Sklenička – Marek Růžička, Mikúš, Hanzl – Trávníček, Gerhát, Jurčík – Lukeš, Hübl, Jánský – Matoušek, Válek, Řehoř.