Moskal versus chomutovská obrana: Piráti jedou do Hradce

Napsal 01.11.2011 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Mise na východě Čech nebude jednoduchá. Hradec Králové je sice "až" sedmý, ale má v kádru Patrika Moskala, vedoucího muže kanadského bodování. Chomutov by ale po sobotní výhře nad Mostem rád přidal do tabulky další tři body.

Kádr Hradce Králové kosí nemoci a zranění. Podle klubových stránek jsou mimo hru aktuálně 4 obránci, i kapitán Koudelka. Ve středu tak budou mít hradečtí trenéři spoustu práce s tím postavit zadní řady.

Sedmá pozice pro Hradec

Hradec je v tabulce aktuálně na sedmé pozici, v 18 zápasech nastřádal 28 bodů a nastřílel 61 branek – tedy jen o jednu méně než Chomutov. To z něj také dělá tým s nadprůměrným útokem. Horší už je to v obranné hře.

Posledních pět zápasů se Hradeckým příliš nevyvedlo. Jediná výhra za tři body (2:0 na ledě Písku) a výhra v prodloužení na Třebíčí. Jinak nic. Nad síly Hradeckých tak postupně byly Litoměřice, Benátky nad Jizerou i Havlíčkův Brod.

Dosavadní průběh soutěže navíc naznačuje, že Hradci se více daří venku, než na domácím ledě – zatímco v tabulce domácích zápasů je až na osmé pozici, výsledky ve venkovních duelech mu doposavad zajistily pátou pozici.

Nejproduktivnější hráč celé ligy

Patrik Moskal – to je jméno, které dominuje kanadskému bodování první ligy. V 18 zápasech se Moskalovi podařilo nasbírat úctyhodných 21 bodů, v osmém kole proti Mostu zkompletoval hattrick už v první dvacetiminutovce. Poslední dvě utkání ale byla slabší i z jeho pohledu – připsal si v nich jedinou branku.

Vysoko v tabulce produktivity je i Vít Budínský. Třiadvacetiletý odchovanec Karlových Varů, který odehrál i devět extraligových zápasů, si doposavad připsal 16 bodů. Vzhledem k tomu, že naskočil k 16 zápasům, má i on průměr jednoho bodu na zápas. I on se ale v posledních kolech trápí. Do statistik mu v posledních pěti zápasech přibyla jediná asistence.

Dlouhodobá bilance mluví proti Hradci

Loni si Chomutov s Hradcem užili vzájemných zápasů do sytosti. Dvě utkání v základní části, dva zápasy v rámci skupiny A a pak pět zápasů ve čtvrtfinále. Hradec ale dokázal z devíti loňských vzájemných utkání vyválčit jedinou výhru po šedesáti minutách. Ve třetím zápase čtvrtfinále zvítězili Hradečtí doma 3:1. V ostatních utkáních ale tahali za kratší konec provazu. Celkové skóre se zastavilo na poměru 36:24.

Ani letos nezačal Hradec ve vzájemných zápasech ideálně. V šestém kole přijel do Chomutova a prohrával už po pětadvaceti vteřinách hry. Čecha v brance propálil Kraft. Hradci se v utkání, které skončilo výhrou Chomutova v poměru 4:1, podařilo jen snížit ve 45. minutě za stavu 3:0 na 3:1. Pojistku přidal Milan Kraft. Ten byl také jedním ze dvou dvoubodových hráčů. Dva body, za branku a asistenci si připsal i obránce Grof.

Prodloužení, nájezdy, třetí místo pro Chomutov

Celkem třikrát si z posledních pěti kol zahrál Chomutov déle než šedesát minut a úspěšný, at už v prodloužení, nebo v nájezdech, byl jen v jediném případě. V prodloužení Piráti porazili Šumperk, nezvládli ale nájezdy s Benátkami a Ústím. V základní hrací době dokázali porazit Šumperk 6:2 a v posledním kole Most 4:1. I když po zápase trenér Sýkora přiznal, že tři body ho těší, ale předvedená hra už méně.

Chomutov tak v posledních pěti kolech vyválčil z patnácti možných bodů deset a v prvoligové tabulce drží třetí pozici. Na vedoucí Ústí ztrácí Piráti devět bodů, na druhou Olomouc body čtyři. Zezadu jim na záda dýchá čtvrtá Jihlava a páté Benátky.

Klubovým statistikám stále vévodí David Hruška, pět bodů v posledních pěti utkáních, průměr bod na zápas a šesté místo v bodování celé ligy – to je vizitka chomutovského kanonýra.

Velmi dobře na tom je i Jakub Grof, který je čtvrtý mezi prvoligovými obránci, v 18 zápasech nasbíral 13 bodů a k tomu spoustu důležitých obranných zákroků. V posledních třech utkáních ale vyšel bodově naprázdno.

Do Hradce je cesta dlouhá, takže pokud se tam nechystáte, určitě vezmete zavděk tradičním textovým online přenosem. Ten poběží na stránkách onlajny.cz a startuje krátce před úvodním buly. To bude vhozeno ve středu 2. listopadu v 18 hodin.