JUNIOŘI - článek

Junioři zvítězili v přátelském utkání na ústeckém ledě

Napsal 02.04.2011 Zdeněk Kamínek ml.
Ústí nad Labem - Přátelské utkání sehráli v pátek odpoledne ústečtí junioři proti juniorům KLH Chomutov. Po bezbrankovém prvním dějství se vedení ve 23. minutě ujali domácí, ale rival z Chomutova dokázal během dvaačtyřiceti sekund odpovědět stejnou mincí a o necelé dvě minuty později dokonce i skóre otočit. Trefil se Lehnert a Heizman. Na druhou branku Ústečtí zareagovat ještě stihli, na třetí a čtvrtý zásah do ústecké sítě již nikoli. Za hosty zvyšoval J. Novák a Mála. Významnou roli sehrál ve žlutomodrém dresu starší dorostenec Martin Zdvořáček, jenž úvodní branku sám vstřelil a na druhou Tučkovi přihrál.

J HC Slovan Ústečtí Lvi - J KLH Chomutov 2:4 (0:0, 2:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 23. Zdvořáček (Faigl), 34. Tuček (Zdvořáček, Faigl) - 23. Lehnert (J. Matoušek, Šaržík), 25. Heizman (L. Novák), 37. J. Novák (Souček), 41. Mála (Hanták, Kučera). Rozhodčí: Martin Novák - T. Řežábek, Bečvář ml. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 92. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:4. Zakázaná uvolnění: 5:2 (3:1, 1:1, 1:0). Ofsajdy: 1:2 (1:2, 0:0, 0:0). Vyhraná vhazování: 32:21 (15:8, 11:8, 6:5).

HC Slovan Ústečtí Lvi: Formánek (31. Bursa) - Bulva, do 40. V. Burkovec, Ságer, Andres, M. Zdvořáček, Holeček - Kuchynka, Merta, Setka - Krupička, Faigl, Tuček - Harkabus, M. Hanzl, Topol - Fojt. Trenér: Karel Chládek.

KLH Chomutov: L. Matoušek (34. Hamal) - Sakajev, Bartejs, Tverďail, D. Kolář, Souček, Arnošt, Drobný - Kučera, Hanták, Mála - L. Novák, J. Novák, Hrabák - Lehnert, J. Matoušek, Šaržík - Adaev, Heizman. Trenér: Jaroslav Beck.

Komentář k zápasu

Na úvodním vhazování miniderby vyhráli domácí. Byli to ale svěřenci trenéra Becka, kteří si připravili první vážnější akci zápasu, když ve druhé minutě přihrál Hanták zpoza branky volnému Kučerovi, který trefil připraveného Formánka. O dvě minuty později musela ústecká defenziva hasit další akci, kdy se Jakub Novák prezentoval dobrým důrazem, ke změně skóre ale nedošlo. V závěru téže minuty střílel z mezikruží mimo Kuchynka.

Dosud největší akci spálil v osmé minutě znovu Jakub Novák, jenž se řítil sám na Formánka. Hájce ústecké svatyně ale betonem vyrazil. V minutě následující přišla první početní výhoda pro hokejisty hrající ve žlutomodrém. Chomutovští ale drželi kotouč daleko od své branky a oslabení s přehledem přečkali. Krátce poté to znovu zkoušel Jakub Novák. Když už se radoval ze vstřeleného gólu, Formánek doslova za vteřinu dvanáct zachránil „tutovou“ šanci vyrážečkou na brankové čáře a sudí Novák byl nucen rozpažit. Vzápětí se naskytla hostům výhoda jednoho hráče v poli, když byl vyloučen Zdvořáček za nedovolené bránění. Stejně jako bělomodří, i domácí oslabení ubránili.

V 17. minutě inkasoval menší trest za nedovolené bránění Kolář a domácí měli k dispozici druhou přesilovku. Ani v té nijak nezazářili a ani diváky ve Zlatopramen Areně předvedenou hrou neoslnili. Po první dvacetiminutovce tak byl v platnosti bezbrankový stav.

Do druhého dějství vstoupilo lépe družstvo Chomutova, ale Jakub Novák nevyzrál na Formánka ani počtvrté. Poté se ale na ledě objevil Martin ZDVOŘÁČEK, který po přihrávce Faigla prostřelil od modré vše, co mu stálo v cestě a vymetl pavučiny v levém růžku Matouškovy branky – 1:0.

V podání hostů ale přišla blesková odpověď. Za 42 vteřiny zpracoval v prostoru mezi kruhy puk od Jaromíra Matouška Daniel LEHNERT a zasloužil se svým střeleckým pokusem o vyrovnání – 1:1. A během dalších 68 sekund hosté střetnutí otočili. Jedovku Lukáše Nováka ještě Formánek vyrazil, ale na dorážku Darka HEIZMANA už nestačil – 1:2.

Dalším důležitým momentem tohoto duelu bylo střídání brankářů. Ve druhé polovině 31. minuty přebral úlohu Michaela Formánka Patrik Bursa. První prověrka jeho pozornosti přišla za dvě minuty, kdy chomutovský Kučera uvolnil Koláře, ten při úniku minul. V minutě čtyřiatřicáté střídali maskovaného hráče i Chomutovští. Lukáše Matouška „vyprovodil“ z brankoviště jeho nástupce David Hamal.

Nerozmrzlý Hamal inkasoval přesně po čtyřiceti sekundách. Dělovkou mezi nohy se prosadil TUČEK díky výborné asistenci Faigla, ale především Zdvořáčka - 2:2. Vyrovnaný stav nevydržel na světelné tabuli dlouho a z kraje 37. minuty slavil Jakub NOVÁK, když při akci 2 na 1 nevolil přihrávku, ale střelu - 2:3.

Těsně před druhou sirénou poslal arbitr Novák domácí do tří. Dvojnásobnému oslabení, které pokračovalo i na začátku třetí periody, museli Lvi čelit dvaatřicet sekund. Nicméně po čtyřiceti minutách se z ledu odcházelo za stavu 2:3.

A i nástup do poslední části vyšel lépe KLH. Již 57 vteřin po zahajovacím buly třetího dějství využil klasickou přesilovku z mezikruží František MÁLA a s hosty už to vypadalo hodně nadějně - 2:4. I v následujících minutách si Chomutov vytvářel pohledné akce, za zmínění stojí například Hantákova střela ze 46. minuty, kdy bílomodrý forvard orazítkoval pravděpodobně tyč. Z „gólovek“ Slovanu snad jen brejk ze sedmapadesáté minuty. Obránce Lvů uvolnil Krupičku, kterému při nájezdu překážel Hamalův beton. Útočník s devítkou na zádech se ještě snažil objet branku a Hamala překvapit. Kuchynka se ale se svým pokusem mezi tři tyče nevešel.

Dvaadevadesát diváků se ještě 113 sekund před koncem základní hrací doby dočkalo menší násilné potyčky ústeckého Topola s chomutovským Hantákem. Díky včasnému zakročení sudího Řežábka se kromě pár ran nic významného neudálo a zápas se dohrál se čtyřmi hráči na každé straně. Výhru bere zcela zaslouženě Chomutov, který se ve Zlatopramen Areně prezentoval velmi kvalitním, pohledným, rychlým, ale hlavně jednoduchým hokejem. Hosty uklidnila čtvrtá branka z úvodu třetí třetiny, kterou zvýšili svůj náskok na dvojnásobný, utkání si zkušeně pohlídali a zvítězili 4:2.

Ohlasy trenérů:

Karel Chládek (HC Slovan Ústečtí Lvi): "Přestože to bylo poslední utkání letošního ročníku, zápas měl svižné tempo. V úvodu klání jsme si vytvořili pár šancí, ale neproměnili jsme je. Soupeř se jevil jako zkušenější, a proto jsme prohráli. Sezonu jsme chtěli zakončit vítězstvím s taktikou dobře bránit střední pásmo a z obrany přecházet do rychlých protiútoků."

Jaroslav Beck (KLH Chomutov): "Do přátelského utkání jsme nastupovali jako do každého jiného zápasu, s jasným cílem vyhrát. Na pohled to musel být pěkný zápas, hrálo se i rychle. O naší výhře rozhodla technická a bruslařská převaha, byli jsme i kompaktnější, ale Ústí nad Labem má také šikovné hráče."