Chomutovskou obranu prověří nejlepší útok první ligy

Napsal 27.09.2005 Libor Kult
C h o m u t o v - Rozpis první ligy neuznává státní svátky jako den odpočinku. Další náročné utkání čeká borce KLH na sv. Václava na ledě Komety Brno. Oba týmy v předchozím zápase prohráli, a tak si jistě budou chtít posílit pošramocené sebevědomí. Horší ránu dostali Moravané, kteří měli doslova na lopatě Jihlavu, ale z Horáckého stadionu odjeli s prázdnou. Obě mužstva dělí jediný bod, avšak ani výhra Severočechů nemusí znamenat posun do vyšších pater tabulky, neboť v závětří čekají rivalové se stejným počtem bodů jako mají svěřenci trenéra Kýhose. Zvláštní příchuť dodává vzájemnému střetnutí i fakt, že Brněnští mají na svém kontě nejvíce nastřílených branek. Bude zajímavé sledovat, jak se do minulého kola nejlepší defenziva soutěže otřepe ze šestigólového přídělu od Hradce Králové. Vše vypukne ve středu 28.9.2005 v hale Rondo.

Změny v táboře Komety

Kádr Jihomoravanů nedoznal přílišných změn. Většina opor zůstala, i když některé jako například obránce Alexandra Elsnera a útočníky Milana Baranyka s Patrikem Moskalem bude těžké nahradit. Vedení věří, že novým hráčům se to podaří. Lovilo především v prvoligových vodách.

Obrana

Mladý Tomáš Burkoň (21 let) upoutal pozornost trenér v barvách Písku a letos již nastupuje v dresu Komety. V Třebíči si kouč vybral zkušeného Oldřicha Kališe (31). Z Velké Británie hlásí návrat do českých luhů a hájů odchovanec Kladna Jan Kruliš (35). Ze Slavie Praha zamířil do moravské metropole Lukáš Špelda (20), jenž loni působil v Kadani.

Útok

Zřejmě nejvíce by měl s produktivitou týmu pomáhat Lukáš Říha (24). Ten si v minulé sezoně vyzkoušel extraligu v barvách Litvínova a Jihlavy a v minulosti oblékal i dres Chomutova. Z Ostravy získala Kometa posilu v podobě někdejšího střelce Šumperku Dušana Bařici (30). Další novou tváří ofenzivy je Miroslav Hájek (26), který loni brázdil prvoligové stadiony v barvách Českých Budějovic a Písku. Dalším úlovkem z Třebíče je také Robert Holý (31). Ze Vsetína se vrátil brněnský odchovanec Radek Hubáček (20), kterého doplňuje další z líhně Kometa Daniel Mračka (21). Šanci ukázat se dostává i mladičký Martin Zábranský (17).

Poslední vzájemný duel

V minulém ročníku platilo v soubojích Kometa a Chomutova rčení „můj dům, můj hrad”. Vždy totiž zvítězilo domácí družstvo. Nejprve se hrálo na ledě ČEZ stadionu a Severočeši si připsali tři body díky výsledku 3:2. Poté následovala dvě střetnutí v Rondu, kde kralovali Moravané v poměru 4:2 a 5:2. V posledním utkání na ledě Chomutova v rámci 48.kola začali excelentně Severočeši. Po brankách Ladislava Bouška, Martina Szakala a Martina Maláta ovládli první třetinu. Hned na počátku druhého dějství zvýšil na hrozivých 4:0 Josef Révay. Chvíli po této brance snížil Roman Meluzín, ale vítr z plachet domácím nesebral. Ve 34.minutě mířil přesně Ladislav Řezníček a gólový účet podtrhl dvě minuty po něm Milan Karlíček.

Tehdejší sestavy

Chomutov: Horčička - Hájek, Révay, Nosek, Szakal, Prošek, Řezníček - Malát, Mikšovic, Jan Šulc - Polodna, Koláček, Boušek - Sklenička, Šíp, Pražák - Řepík, Heinisch, Buchal.

Kometa: Maláč (21.Rech) - Mikel, Vyrůbalík, Karlíček, Lhotský, Staněk, Sloboda - Fadrný, Brančík, Černý - Navrátil, Meluzín, Baranyk - Staněk, Moskal, Appel - Šebek, Hladký, Sedláček.

Příprava na jihu Moravy

Před zahájením první ligy sehráli svěřenci dvojice Svatopluk Číhal-Lubomír Oslizlo devět duelů a vedli si spíše špatně, neboť jejich bilance byla 3 výhry – 1 remíza – 5 porážek při pasivním skóre 29:31.

Mistrovská sezona Brněnských

Letos bychom každopádně chtěli do play off a hrát hokej minimálně na stejné úrovni jako loni,” kladl si před sezonou smělé cíle majoritní akcionář klubu Libor Zábranský. Prozatím se je daří plnit vcelku dobře. Příští soupeř chomutovských hokejistů figuruje na čtvrtém místě se ziskem 14 bodů a s bilancí 4 výher, 2 remíz a 2 porážek při skóre 31:23. Za ztrátu se jistě dá považovat domácí remíza s Třebíčí, naopak bod z ledu ambiciózní Mladé Boleslavi je jistě dobrou vizitkou, i přes rozpačitý začátek středočeského klubu.

Poslední zápas

V minulém kole nastoupili Jihomoravané na Vysočině proti Dukle Jihlava a povedl se jim raketový nástup. Již v 9.minutě to vypadalo na jasnou záležitost, poněvadž branky Davida Appela (24), Miroslava Hájka a Dušana Bařici zajistili hostům vedení 3:0. Domácí poté dvěma brankami snížili, ale ve 27.minutě se podruhé trefil David Appel. Na Rytnauerův gól rychle odpověděl Richard Brančík (32). Ve 41.minutě tak na ukazateli svítilo skóre 3:5. Ani to však Kometě nestačilo k zisku bodů. Horáci totiž udeřili ještě třikrát a všechny body zůstaly doma. „Narozdíl od ostatních zápasů jsme měli výborný nástup do utkání, za stavu 3:0 to mělo mužstvo udržet a nenechat zbytečně vylučovat, jestli to bylo oprávněné vylučování našich hráčů, to si musí pan rozhodčí vyhodnotit sám ve své hlavě,” hledal trenér Svatopluk Číhal po střetnutí příčiny kolapsu, který výsledkový kotrmelec dlouho rozdýchával a nebral si servítky: „Trénuji asi 40 let a za tuto dobu jsem se s podobným arbitrem nesetkal.” Závěrečná slova jeho monologu po utkání jasně charakterizovala jeho rozpoložení: „V Jihlavě jsme ztratili tři body.