Chomutov poprvé začíná na ledě soupeře

Napsal 17.02.2005 Jana Procházková
C h o m u t o v - V pátek začínají boje ve vyřazovací části letošního ročníku 1. ligy. Všechny duely se hrají na tři vítězná utkání. V každé sezóně bojovali hráči KLH Chomutov v play-off, nejinak je tomu i letos, ale poprvé začínají chomutovští dvojzápasem na ledě soupeře. V pátek a sobotu se usídlí ve východočeském Hradci Králové a rozjedou zde 1.kolo nelítostných soubojů o krále 1.ligy. Třetí zápas je na programu v pondělí na severu Čech, případný čtvrtý v úterý opět v Chomutově. Pokud nebude rozhodnuto, poslední pátý duel se bude hrát ve čtvrtek v Hradci Králové. O svém vyzyvateli rozhodli Severočeši až v posledním 52.kole základní části. Podle dosavadních výsledků z letošní sezóny by měla být série velmi vyrovnaná, oba týmy na svém ledě jednou vyhrály a druhé dva zápasy skončily shodně remízou i po prodloužení.Páteční zápas i ONLINE přenos začíná v 18.00.

Změny a novinky u soupeře

Zřejmě největší ztrátou energetiků je návrat Romana Červenky (19 let), bronzového medailisty z letošního MS 20, do mateřského týmu HC Slavie Praha, která si ho stáhla zpět před blížícím se play - off v nejvyšší soutěži. Pro zranění nemohou nastoupit Petr Domin (22), Jakub Evan (20) a Pavel Suchý (26). Před uzavřením přestupních termínů získali do svých řad několik zajímavých tváří. Z Děčína získali útočníka Daniela Volrába (21), který v loňské sezóně odehrál několik zápasů v dresu Ústeckých lvů. Díky spolupráci s extraligovými Pardubicemi mohou pomoci juniorští útočníci Jan Šeda (19) a Jan Starý (čerstvě 19), který již nakoukl do nejvyšší soutěže. Posledním nováčkem je junior Richard Diviš (19) z Kladna.

Energetici ve statistikách

Jasnou jedničkou mezi třemi tyčemi je Alexandr Hylák (21) - týmu odchytal 49 zápasů v základní části s úspěšností zásahů 92,11% (12. v hodnocení v rámci celé ligy) a průměrem 2,68 branky na zápas. Záda mu kryje Tomáš Dušek (25) se čtyřmi odchytanými zápasy, úspěšností zásahů 90,18% a průměrem 3,14 branky na zápas. Tento mladý brankář je stříbrný medailista z letošní zimní univerziády v Innsbrucku.

Hlavními tahouny obrany jsou Stanislav Mečiar (41) s 25 kanadskými body za 9 gólů a 16 asistencí, celkově 4. v rámci hodnocení obránců v 1. lize, a Petr Suchý (26), nastupující v sezóně 2001/2002 v chomutovském dresu, s 21 kanadskými body za 7 gólů a 14 asistencí - celkově 9. Třetím nejlepším obráncem je Tomáš Kolafa (čerstvě 21) - 13 bodů za 4 góly a 9 asistencí.

Hodnocení +/- obránců

1.- 2. Petr Suchý                   + 7
        Jakub Evan                   + 7
....
13.-14. Pavel Táborský (čerstvě 37)  - 5
        Lukáš Fejgl (23)             - 5
Nejvýraznější osobností hradeckého útoku je bezesporu Tomáš Martinec (31), který odehrál všech 52 kol se ziskem 53 kanadských bodů za 29 gólů a 24 asistencí. V základní části to byl nejlepší střelec soutěže a "bronzový" v kanadském bodování. Zdatně mu sekunduje další bývalý chomutovák - Jaroslav Roubík (27) - pátý v kanadském bodování letošní sezóny se 44 body za 12 gólů a 32 asistencí. Třetím do party jim je Patrik Fořt (27),který nastřílel 16 gólů, přidal 18 přesných nahrávek a započítal si tak 34 bodů po 52.kolech.

Nejvíce oslabují svůj tým útočník Patrik Beck (25), který nasbíral 98 trestných minut a z obránců to je Petr Suchý s 82 trestnými minutami.

Letošní vzájemná střetnutí

Letošní vzájemné zápasy KLH Chomutov a HC VČE Hradec Králové jsou vyrovnané.Oba týmy dokázaly jednou využít domácí prostředí k výhře.V 5.kole na ledě hradeckých domácí vyhráli 4:3 (6.Martinec , 9.Pištěk, 24.Fořt, 47.Kolafa - 5.Hájek, 44.Jeslínek, 51.Mikšovic). Druhý zápas se hrál v rámci 18.kola na ledě Chomutova a v něm jasně vyhráli domácí 5:0 (8.Veverka, 16.Hájek, 40.Polodna, 48.Pulpán, 55.Boušek).Další dvě vzájemná střetnutí skončila shodně remízou. Ve 31.kole se ve východočeském Hradci rozcházeli oba týmy smírně výsledkem 2:2 po prodloužení (11.Beck, 55.Martinec - 41.Szakal, 57.Boušek). Stejným výsledkem nakonec skončil zatím poslední vzájemný zápas ve 44.kole, kdy se o branky domácích postarali ve 21.minutě Ladislav Boušek a 46.minutě Jiří Charousek, za hosty skórovali ve 28.minutě Tomáš Martinec a 44.minutě Roman Červenka.

Sestavy z posledního vzájemného duelu

Chomutov: Horčička - Hájek, Révay, Nosek, Szakal, Plaček, Prošek, Jakub Šulc, Řezníček - Polodna, Šíp, Boušek - Řepík, Charousek, Pražák - Malát, Mikšovic, Jan Šulc - Hahn, Buchal, Jíra.

Hr.Králové: Hylák - Mečiar, Kolafa, Petr Suchý, Linhart, Táborský, Hendrich - Kacíř, Roubík, Beck - Červenka, Martinec, Vondráček - Fořt, Domin, Cetkovský.

Poslední utkání Hradce

V posledním domácím utkání bojovali Energetici o konečné třetí místo v tabulce. V zápase s brněnskou Kometou cestu ke třem bodům nastartoval ve 21. minutě Petr Suchý a 34.minutě Marian Kacíř (30). Hradeckým vycházel rychlý nástup do třetin a tak to ve 41.minutě bylo zásluhou Stanislava Mečiara již 3:0. Když v 50. minutě Jaroslav Roubík a následně v 55. Patrik Fořt přidali další přesné trefy za Maláčova záda, bylo o zápase rozhodnuto. Brno pokazilo čisté konto domácímu brankáři Hylákovi v 57.minutě střelou Mikela.

Poslední utkání Chomutova

V 52.kole přivítal Chomutov na svém ledě tradičního rivala SK Kadaň. Bohužel se zápas domácím vůbec nevydařil a vysoko prohráli 4:7 . Pro Kadaň to byl letos poslední zápas sezóny, kterou zakončily na 9.místě. Skóre otevřel v přesilovce ve 12.minutě Petr Jíra. Hosté otočily zásluhou Kreuzmana ve 31.minutě a poté dokonce ve vlastním oslabení skóroval ve 34.minutě Polanský. Ve 47.minutě dokázal Kamil Koláček vyrovnat, ale ještě v téže minutě opět strhl vedení na stranu hostů Tvrdek.Poté se skóre začalo rychle měnit - za další půlminutu přidal další gól Kadaně Kuchler. V 53.minutě přidal svou druhou branku v přesilovce Tvrdek. Domácím se podařilo snížit také v přesilovce zásluhou Stanislava Mikšovice v 56.minutě. Dvě a půl minuty před koncem se chomutovští odhodlali ke hře bez brankáře, ale do prázdné brány se trefil Vobořil. V 59.minutě se podruhé přesně trefil Stanislav Mikšovic, ale tečku za nepovedeným zápasem Chomutova udělal půl minuty před koncem kadaňský Stavenský.

Sestavy rivalů v 52.kole

HC VČE Hradec Králové: Hylák - Kolafa, Pazdera, Suchý Petr, Linhart, Evan (navíc od 45. Šeda), Hendrich - Fořt, Roubík, Mečiar - Kacíř, Martinec, Vondráček - Diviš, Volráb, Cetkovský.

KLH Chomutov: Podolka - Nosek, Szakal, Plaček, Révay, Prošek, Řezníček, Trefný - Polodna, Koláček, Boušek - Sklenička, Heinisch, Buchal - Malát, Mikšovic, Jíra - Řepík, Mezera, Luka.