Aktuální zprávy

ČTYŘKA: Pirátům se proti Spartě dařilo jen v přípravě, v sezóně ji porazili jedinkrát

Napsal 23.01.2013 Petr Horčička, Jan Thöma
C h o m u t o v – V dalším díle našeho seriálu Čtyřka se podíváme na čtyři odehrané zápasy proti pražské Spartě, jenž byly častokrát vyrovnané a v zápasech rozhodovaly maličkosti. Pirátům se proti Středočechům dařilo především v přípravných zápasech, oba duely ovládli Piráti s celkovým skóre 10:1. Všechny čtyři mistrovské duely navštívilo celkem 22 230 diváků, kteří měli možnost vidět celkem 27 gólů. Sparta dokáže být nebezpečná i ve vlastním oslabení, důkazem toho je 10 vstřelených branek v početní nevýhodě v dosavadním průběhu základní části, jeden gól obdrželi ve vlastní přesilové hře i Piráti. Nejproduktivnějším hráčem z chomutovské strany byl v těchto duelech David Hruška, jenž zaznamenal celkem šest kanadských bodů. Ze Sparťanů se nejvíce dařilo Jaroslavu Hlinkovi, který si připsal o jeden bod více.

122 STŘELY 147
Hřebejk, Kraft, Lušňák, Hruška, Zálešák (všichni 2) NEJLEPŠÍ STŘELEC Tenkrát (5)
Hruška 6 (2+4) NEJPRODUKTIVNĚJŠÍ HRÁČI Hlinka 7 (1+6)
Řehoř 78,06 % (3Z), Kostúr 84,45 % (2Z) ÚSPĚŠNOST BRANKÁŘŮ Schwarz 86,97 % (2Z), Sedláček 85 % (1Z), Neuvirth 95,83 % (1Z)
26 POČET VYLOUČENÝCH CELKEM 26
hákování (4x) ZA CO SE NEJVÍCE VYLUČOVALO hákování, hrubost (4x)
Zálešák (27 TM) NEJTRESTANĚJŠÍ HRÁČI Foster (8 TM)
Hruška 2x, Frolík, Kůs NEJLEPŠÍ HRÁČI ZÁPASŮ Tenkrát 2x, Neuvirth, Ton
3 947 NÁVŠTEVY DOMÁCÍCH ZÁPASŮ (PRŮMĚR) 7 168

3. kolo, 21. 09. 2012, 17:30

Piráti Chomutov – HC Sparta Praha 7:5

Branky: Hruška 2, Hřebejk, Polák, Kraft, Lušňák, Zálešák – Tenkrát 2, Pacovský, Broš, Ton.

První střetnutí Pirátů a Sparty se odehrálo hned ve třetím kole letošní Tipsport extraligy. Ve vyhroceném utkání padlo hned 12 branek, z toho jich sedm skončilo ve sparťanské kleci. Zajímavý je také počet vyloučených hráčů, vylučovalo se celkem jednadvacetkrát. Domácí Piráti začali zápas opatrně a úvodní minuty tak patřili Pražanům. Skóre zápasu otevřela Sparta, ale Pirátům se povedlo ještě do konce první třetiny otočit na 3:1. V každé třetině padly celkem čtyři branky. Druhá i třetí třetina skončily nerozhodným stavem 2:2, a tak se domácí Piráti mohli poprvé v sezóně radovat z plného bodového zisku.

David Hruška

Piráti, kteří v předchozím kole udolali mistrovské Pardubice na samostatné nájezdy, začali zápas opatrně, první minuty tak opanovala pražská Sparta. Hned v šesté minutě zápasu se prosadil hostující Pacovský, jenž přesnou a tvrdou středou překonal domácího Řehoře, a tím otevřel skóre zápasu. Piráti však zabrali a po pěti minutách srovnali střelou Štěpána Hřebejka.

Do konce první třetiny se prosadili ještě dvakrát - střelou Vojtěcha Poláka v přesilovce a později i brankou Milana Krafta. Hostům se sice ve druhé části podařilo snížit brankou Tenkráta.

Chomutov, ale dokázal odpovědět dvěma slepenými góly, kdy se prosadil Lušňák a po něm i dvou gólový střelec zápasu David Hruška. „Tenhle zápas si budu pamatovat do konce života, protože jsem v něm dal dva góly. Díky tomu druhému do prázdné brány jsem vstoupil do klubu střelců,“ vzpomíná David Hruška, jenž svými dvěma trefami zaznamenal 250. extraligový gól v kariéře.

Pirátům se proti Spartě dařilo i v přípravných zápasech, v tom posledním jim nadělili stejný počet branek, jako v prvním mistrovském utkání. „Myslím, že Sparta v té době ještě nebyla v takové pohodě. Měli hru trochu rozházenou, ale postupně se to u nich asi uklidnilo, což je teď na zápasech vidět,“ tvrdí chomutovský snajpr.

Hodnocení trenéra

Mikuláš Antonik: „První třetina nám vyšla, vedli jsme 3:1, ale ve druhé jsme hráli dost v oslabení a Sparta nás zmáčkla. Podařilo se nám dostat do vedení 5:2.“

16. kolo, 30. 10. 2012, 18:30

HC Sparta Praha – Piráti Chomutov 4:2

Branky: Tenkrát 2, Pacovský, Foster - Hřebejk, Lušňák.

Ve druhém duelu proti pražské Spartě se hrál vyrovnaný hokej. Do vedení šli jako první Piráti, kteří využili hned úvodní početní výhodu, při níž se prosadil Štěpán Hřebejk. O pár minut později se však vyrovnal domácí Pacovský. Ve druhé třetině skórovali jen domácí díky Tenkrátovi. Ve třetím dějství padlo nejvíce branek a domácí svůj náskok ještě navýšili na konečných 4:2.

Karel Hromas

Výjimečný zápas to byl především pro chomutovského forvarda Karla Hromase, neboť se jednalo o jeho první mistrovský zápas na kluzišti pražské Sparty, kde se představil poprvé jako soupeř. „Člověk měl takové zvláštní pocity, ale po prvním střídání to odpadlo a už jsem to bral jako normální zápas,“ líčí šestadvacetiletý Karel Hromas a zároveň dodává: „Přece jen takové věci k hokeji patří. Člověk se snaží hrát co nejlépe tam, kde zrovna působí.“

Pro Piráty se zápas však nevyvíjel vůbec příznivě, a tak Karel Hromas svůj první ligový zápas na ledě Sparty prohrál. Chomutovský forvard působil naposledy v dresu Sparty v sezóně 2010-2011. „Dokonce jsem trefil i vchod do správné kabiny,“ směj se. Bývalý sparťanský útočník měl v hledišti několik fanoušků, především z doby, kdy oblékal rudý dres. „Přišli se podívat rodiče i nějací kamarádi,“ svěřuje se.

Jiří Doležal: „My jsme to utkání nezačali dobře. Pět minut jsme byli pod tlakem, pak jsme se z toho vymanili, chvíli to kontrolovali a dali gól, ale pak jsme asi naprosto zbytečně inkasovali. Od druhé třetiny měla už zápas v režii Sparta.“

29. kolo, 7. 12. 2012, 17:30

Piráti Chomutov – HC Sparta Praha 1:5

Branky: Zálešák - Přibyl, Hlinka, Broš, Tenkrát, Sičák.

Skóre utkání otevřeli v 9. minutě hosté z hole Přibyla, následně využil přesilovou hru Miroslav Zálešák. Na 2:1 z pohledu hostů zvýšil v další přesilovce Jaroslav Hlinka, ale domácí se stále nevzdávali a tlačili dopředu. Vinou prohraných soubojů u mantinelu ve vlastní třetině Chomutova ale Sparta udeřila dvakrát v rozmezí 31 sekund ve třetí třetině, čímž definitivně zlomila odpor domácích. Na 5:1 upravil Sičák.

Miroslav Zálešák

Piráti tak na domácím kluzišti se Středočechy padli. V utkání padlo celkem šest branek, jediný gól Chomutovských vstřelil v přesilové hře slovenský produktivní útočník s reprezentačními zkušenostmi – Miroslav Zálešák. „Pamatuju si, že šlo o docela bojovný zápas. Vytvořili jsme si docela dost příležitostí, jenže jsme je neproměnili a Sparta nám ve třetí třetině utekla po gólech v přesilovkách," smutní Zálešák, jenž na svých zádech nosí třináctku.

Miroslav Zálešák, jakožto momentálně nejtrestanější chomutovský hráč, byl v tomto utkání za zákrok vyloučen do konce utkání. „Petr Tenkrát měl puk v hluchém prostoru, já jsem měl rychlost a chtěl jsem mu jít do těla. On se na poslední chvíli snížil, takže jsem ho trefil do tváře a navíc mě neviděl. Vypadalo to blbě, ale rozhodně v tom nebyl úmysl. V té rychlosti už nešlo zabrzdit. Trochu smolný moment," popisuje Zálešák, jenž byl tak nejtrestanějším hráčem celé série mezi Piráty a pražskou Spartou.

Mikuláš Antonik: „Dnešní utkání rozhodla druhá třetina. My jsme měli k dispozici několik přesilových her, ale žádnou jsme neproměnili.“

42. kolo, 20. 01. 2013, 17:00

HC Sparta Praha – Piráti Chomutov 5:4sn

Branky: Ton 2, Sičák, Bahenský, rozhodující nájezd Jánský – Y. Treille, Hruška, Pulpán, Kraft.

Dvaačtyřicáté kolo nabídlo duel mezi pražskou Spartou a Piráty z Chomutova. Pirátům i před tímto duelem patřila čtrnáctá příčka, Středočeši se po dobré formě vyšplhali až na šestou pozici. Chomutovští na Spartu ztráceli už 21 bodů. Úvod utkání vyšel lépe Pirátům. Ve 12. minutě se prosadil exsparťanský Yorick Treille, o tři minuty svého spoluhráče napodobil David Hruška. Před první sirénou snížil Sičák, ve druhé třetině domácí přidali další dvě branky. Pirátům se podařilo po střele Pulpána vyrovnat, ale sparťanský snajpr Petr Ton poslal domácí svou druhou brankou do vedení. Pět minut před koncem základní hrací doby Chomutovští vyrovnali zásluhou Milana Krafta. V prodloužení branka nepadla, a tak zápas rozhodovaly samostatné nájezdy, ve kterých o vítězi rozhodl Peter Jánský, jenž proměnil hned dva pokusy. Chomutovští si tak ze Sparty odvezli bod.

Yorick Treiile

Na čtvrté vzájemné střetnutí se zřejmě nejvíce těšil francouzský útočník Yorick Treille, neboť se jednalo o jeho první start na ledě bývalého zaměstnavatele. „Těšil jsem na souboj s bráchou, i když už jsme proti sobě jednou hráli, když jsem byl na Spartě a on nastupoval za Kladno,“ líčí Yorick Treille, jenž v letošní sezóně odehrál ve sparťanském dresu celkem pět zápasů, ve kterých si připsal jeden kanadský bod za jednu gólovou asistenci. „Ještě to umocňoval fakt, že se hrálo na Spartě, kde to dobře znám. Chtěl jsem porazit bráchu i Spartu, což se bohužel nepovedlo,“ smutní francouzský reprezentační forvard.

Nakonec se z vítězství radovala domácí Sparta, jenž před svými fanoušky porazila nováčka soutěže až po nájezdech. Yorick Treille v tomto utkání vstřelil úvodní branku, o chvíli později ho napodobil i chomutovský snajpr David Hruška, kterému přihrával Důras a Piráti vedli už 2:0. „Snažil jsem se týmu maximálně pomoct k vítězství, jenže to nevyšlo, takže jsem byl po zápase zklamaný,“ říká Treille. Pro Spartu to byl už šestý vítězný zápas v řadě, momentálně se vyšplhala až na šestou příčku. „Na druhou stranu jsme předvedli výkon, ze kterého si můžeme vzít řadu věcí do dalších utkání. Může nám to v některých ohledech sloužit jako příklad, jak hrát,“ burcuje Yorick Treiile.

Mikuláš Antonik: „Povedla se nám první třetina, ve které jsme hráli velice dobře. Ve druhé části mě mrzí hlavně špatné střídání, kdy jsme soupeři umožnili hrát přesilovku pět na tři a oni z toho skórovali. Jsme rádi, že se nám v závěrečné třetině podařilo srovnat. Bod ze Sparty je v naší situaci zlatý.“