Bojujeme o další body! V pátek přijedou Rytíři z Kladna

Napsal 17.10.2013 Lucie Štěrbová
C h o m u t o v - Třináctka není považována za šťastné číslo, ale veřme, že se právě ve 13. kole Pirátům podaří zlomit nepříznivou domácí sérii – vždyť naposledy doma bodovali za tři body ve druhém kole proti Spartě! V pátek jim bude v cestě stát Kladno, devátý tým tabulky. Přijďte Piráty povzbudit do ochozů domácí arény – zápas začíná v tradičních 17:30!

Kladno proměnilo kádr

V loňské sezoně Kladno profitovalo z přítomnosti několika hráčů z NHL, po jejich odchodu šly ale výkony týmu dolů a v konečném výsledku z toho byl jen postup z předkola do čtvrtfinále a tam celkem hladká prohra s pražskou Slavií.

Před novou sezonou pak kádr Rytířů prošel výraznou obměnou. Tým opustil nezanedbatelný počet hráčů, na druhou stranu jich ale velká řádka také přišla. A rozhodně nejde o neznámá jména. Tým posílili Petr Tenkrát, Petr Hořava, Sacha Treille, Lukáš Poživil a hlavně – Tomáš Kaberle, který už nepokračuje v kariéře v zámořské NHL, a Jan Hlaváč, který se do Kladna vrátil ze švédského Växjö Lakers.

Rytíři přetrhli domácí černou šňůru

Loni proti Jágrovi

Kladno v dosavadních 12 kolech nasbíralo 16 bodů a patří mu průběžná devátá pozice. V posledních dvou kolech se mu potom podařilo prolomit domácí černou sérii – až do 11. kola se Kladnu totiž nepodařilo vyhrát za tři body před domácími fanoušky a v tabulce domácích zápasů bylo poslední. Domácí výhry nad Litvínovem a Kometou ho ale katapultovaly tabulkou výš. Pavel Patera v rozhovoru pro iDnes.cz přiznal, že je první domácí výhra v sezoně psychicky zvedla: „Domácí vítězství nad Litvínovem nás nakoplo a odrazilo se to i dalším v zápase s Kometou.“ Ten Kladno vyhrálo překvapivě hladce 5:1.

Podle statistik má Kladno výborné první a druhé třetiny, jeho výkony ve třetích dvacetiminutovkách jsou ale nejhorší v celém extraligovém pelotonu. Ve 12 odehraných kolech vyhráli třetí třetinu jen jedenkrát, naopak osmkrát ji prohráli a brankové skóre třetích částí má 8:18. Zdá se tedy, že Rytířům v závěru zápasu často dochází dech.

V čele statistik Treille a Patera

Souboj za brankou

Kladenským statistikám kraluje i chomutovským fanouškům známý Sacha Treille, který jen před pár dny opět obdržel pozvánku do francouzské reprezentace. S dvanácti body a tedy s průměrem bod na zápas je nejproduktivnějším hráčem a zároveň i nejlepším střelcem.

Bodově se daří i Pavlu Paterovi, který v čerstvých dvaačtyřiceti letech dokazuje, že ještě pořád je pro tým ohromným přínosem. Prozatím nasbíral jedenáct bodů za tři branky a osm asistencí – mimochodem Kometě dal v posledním kole dvě branky v rozmezí jedné minuty. Své kvality potvrzuje i Tomáš Kaberle, který asistoval u sedmi z pětatřiceti vstřelených branek Kladna.

Tabulka po 12. kolech

poř. tým Z V VP PP P skóre B
9. Kladno 12 4 2 0 6 35:38 16
13. Piráti 12 2 0 5 5 30:42 11

Vzájemná utkání v loňské sezoně

Chomutov nemá z loňska s Kladnem právě pozitivní bilanci. Piráti loni Kladno neporazili v základní hrací době a dva body brali až v posledním utkání, které ubojovali v prodloužení. Svou roli v tom samozřejmě sehrála i (ne)přítomnost hvězd z NHL, které v posledním vzájemném utkání už chyběly. Nicméně Jaromír Jágr si ve třech utkáních připsal osm kanadských bodů a Tlustý s Plekancem každý po pěti. Z Chomutovských byl bodově nejpilnější Důras, který ve čtyřech utkáních nasbíral čtyři body.

1. 2. 2013 ELH – 45. kolo Rytíři – Piráti 2:3pp
21. 12. 2012 ELH – 32. kolo Piráti - Rytíři 2:5
04. 11. 2012 ELH – 19. kolo Rytíři – Piráti 7:2
28. 9. 2012 ELH - 6. kolo Piráti – Rytíři 1:3

V prvním vzájemném utkání Chomutov, tehdy jako nováček, dlouho vzdoroval. Kladno mělo sice herní převahu, ale Piráti hráli poctivě dozadu. Až ve třetí třetině rozhodl o třech bodech pro Kladno dvěma brankami Tlustý. Druhý zápas pak byl jednoznačně v režii Kladna – to v 50. minutě vedlo už 7:0 a Chomutov debakl jen korigoval na 2:7 ze svého pohledu.

Výhru pak Piráti nevybojovali ani na třetí pokus. Těsně před polovinou zápasu sice vedli 2:0, pak ale svou kontaktní brankou zavelel k obratu Jágr a zbytek utkání patřil Rytířům – 2:5. Až ve čtvrtém zápase tak na chomutovské konto putovaly dva body – Piráti v zápase sice dvakrát dotahovali, ale v prodloužení vystřelil výhru Důras. Celkové skóre ale pro Chomutov vyznívá dosti negativně – 8:17.

Děkovačka po zápase v Kladně

Poslední zápas Kladna

Kladno má za sebou úspěšný šestibodový víkend – v pátek porazilo Litvínov 3:2, v neděli potom vysoko brněnskou Kometu 5:1. Kladno v zápase většinu času dominovalo, po první třetině vedlo díky Tenkrátovi a Treillemu 2:0, pak ale Brno snížilo. Situaci tak musel uklidnit Pavel Patera, který se trefil v závěru druhé část dvakrát v rozmezí jedné minuty. A vedení 4:1 Rytíři udrželi, navíc pátou branku přidal Sacha Treille.

Rytíři Kladno – Kometa Brno 5:1

O tom, že výsledkově může utkání vypadat jednoznačně, ale na ledě to tak jednoduché nebylo mluvil po utkání pro webové stránky Kladna asistent trenéra Jiří Kopecký: „Brno od první minuty výborně bruslilo a dostávalo nás pod tlak. Z první střely Tenkráta jsme dali na 1:0 a trošku jsme se uklidnili. Po snížení Brna na 1:2 jsme začali šest sedm minut klasicky zmatkovat, ale pak dal Pavel Patera dva góly a věřili jsme, že třetí třetinu za stavu 4:1 zvládneme."