Bílomodří změří své síly s exotickým soupeřem

Napsal 03.08.2006 Libor Kult
C h o m u t o v - Ač se to může zdát neuvěřitelné, druhý přípravný zápas přivede na led ČEZ stadionu tým z jihu dalekého Korejského poloostrova – Anyang Halla. Diváky by do ochozů mohla přilákat také nezvykle početná kolonie českých hokejových vyslanců včetně nejnovější posily, jíž je bývalý chomutovský gólman Pavel Falta. První utkání účastníka Asijské ligy na území naší republiky proti Kladnu skončilo dvoucifernou výhrou Středočechů 10:0, což slibuje po bezbrankovém zápase s Ústeckými Lvy střelecké hody. Zda se druhá polovina chomutovských borců prosadí, ukáže až samotné střetnutí, které začne v pátek 4.8.2006 tradičně v 17:30.

Vizitka soupeře

Klub byl založen v roce 1994 pod názvem Mando Winia, což je název dceřinné společnosti konsorcia Halla Group - sponzora klubu. V roce 1998 se klub přejmenoval na Halla Winia. Pod touto hlavičkou se také jedenkráte utkal s KLH Chomutov. Současná podoba názvu zahrnujícího sídelní město Anyang, které leží zhruba hodinu jízdy od hlavního města Soulu, vznikla před sezónou 2005/06, kdy vypršel jeden ze sponzorských kontraktů a ze jména klubu zmizel přídomek Winia.

Úspěchy

V domácí soutěži se tým adaptoval velice rychle a již v druhé sezóně 1995/96 se radoval ze zisku prvního titulu korejského šampióna. Stejný kousek se mu povedl v následujících letech ještě čtyřikrát - 1996/97, 1997/98, 2000/01 a 2003. Od ročníku 2003/2004 je klub pravidelným účastníkem Asijské ligy ledního hokeje, kde je jeho maximem druhé místo po základní části a následný krach v semifinále soutěže v minulém ročníku.

Česká kolonie

Minulou sezónu strávila v Asii hned pětice českých zástupců. Zřejmě hlavní slovo při výběru teritoria pro část přípravy měl hlavní trenér Otakar Vejvoda, pod jehož vedením válčí i nadále řada hráčů, kteří prošli kluby jako Sparta nebo Slavia. Střední útočník Patrik Martinec si dokonce vyzkoušel oba zmíněné pražské týmy. V obraně tvrdí muziku další bývalý sparťan Jaroslav Nedvěd a v útoku je oba doplňuje Zdeněk Nedvěd. Mužstvo už naopak opustil bek Daniel Seman. Jak již bylo zmíněno, nejčerstvějším úlovkem z českých luhů a hájů je pak brankář Pavel Falta. Poslední cizinec na loňské soupisce pochází z Japonska a jmenuje se Tetsuo Setaka.

Asijská liga

Tato soutěž vznikla během sezóny 2003/2004, kdy si na polovinu ročníku (16 zápasů) přizvali čtyři japonské týmy právě Anyang (3.místo za 6 výher a 10 porážek při skóre 45:86). Pětičlennou ligu, jež se hrála systémem každý s každým čtyřikrát nakonec opanoval tým Nippon Paper Cranes.

V následujícím roce se soutěž rozrostla o dva čínské účastníky a jeden tým z Ruska. Po základní části, kdy se všechny týmy spolu utkaly šestkrát, postoupili čtyři nejlepší do play-off hraného na tři vítězná utkání. Jeho vítězem se stal opět japonský klub – Kokudo Ice Hockey Team. Anyang zůstal dvacet bodů od play-off, když jeho bilance čítala 17 výher, 1 výhru v prodloužení, 5 remíz, 1 prohru v prodloužení a 18 proher při aktivním skóre 152:140.

Ruský tým Golden Amuru z Chabarovsku z finančních důvodů před sezónou 2005/2006 odstoupil. Počet účastníků se však i přesto rozrostl. Soutěž rozšířil jeden čínský a jeden jihokorejský tým. Vítěz základní části a druhý tým (Anyang – 35 výher, 3 prohry v prodloužení a 10 proher) měli zajištěn postup přímo do semifinále. Další čtyři družstva bojovala o zbylá dvě místa. Vítězí nakonec obhájil klub Kokudo Ice Hockey Team, jenž byl po základní části třetí.

Chomutov a korejský zájezd

V létě roku 1999 pozvala firma Hyundai na 15 dní chomutovské hokejisty do své vlasti. Zájezdu konaného v termínu 8.-23.8. se zúčastnilo 20 hráčů, mezi nimiž byli i čtyři hráči stávajícího kádru – Ladislav Boušek, Stanislav Mikšovic, Petr Jíra a Josef Révay. Mužstvo tehdy odehrálo sedm střetnutí, v nichž jen jednou prohrálo.

Vzájemný zápas

Duel s Anyangem se odehrál 15.8.1999 v městě Kangnung. Výsledek hovoří jasně pro tehdy Přecechtělovy hochy, ovšem zdání klame. Rozhodující úder zasadili Severočeši ve třetím dějství, v němž nastříleli šest gólů zatímco v předchozích dvou třetinách vždy pouze po jednom. Hlavní slovo si při závěrečné kanonádě vzal současný masér A-týmu Pavel Mošna, který vsítil čistý hattrick. Po úplnost přinášíme i další tehdejší střelce a asistence Chomutovských v pořadí, jak branky padly ale bez udání minut.

Jíra (Milan Babka), Martínek (Frýba), Martínek (Stavenský), Stavenský (Martínek), Mošna (Kamil Koláček), Mošna, Mošna (Altrichter), Ťupa (Gombár)