Mladežnický hokej

„Chci, aby akademie hrála útočný bruslivý hokej s napadáním,“ hlásí Petr Jíra

Napsal 14.05.2019 Libor Kult
C h o m u t o v - U pirátské mládeže došlo po skončení klubové sezóny ke změnám. Týkaly se vedení zapsaného spolku i pozice sportovního ředitele a hlavního trenéra akademie. Po Janu Šťastném nastoupil místní rodák a dlouholetý útočník Petr Jíra, který se trénování mládeže věnuje pět let a má zkušenosti i s vlastním synem, jemuž absolvent pedagogického oboru na FTVS pomáhal v hokejových začátcích.

Stal jste se šéfem chomutovské mládeže. Jak se vaše nová pozice v klubu zrodila?
„Nový majitel a Standa Mikšovic mě oslovili, jestli bych chtěl šéfovat mládeži a já jsem nabídku přijal.“

Rozhodoval jste se dlouho?
„Skoro hned jsem měl jasno, protože už pět let trénuju, takže jsem nabral zkušenosti. Mám vizi, jak mládež dělat, takže tahle nabídka mě oslovila.“

Zkuste tedy tu vizi nastínit…
„Když to vezmu od nejmenších, chci, aby víc sportovali i mimo tréninky. Učím na základní škole, takže vidím, že děti obecně málo sportují. Kolikrát neumí pořádně běhat a my je hned stavíme na brusle. Chtěl bych zařazovat jiné sporty jako gymnastiku a další. Zkrátka vzdělávat děti pohybově od raného věku. Musíme reagovat na dnešní dobu. Děti odtrénují, ale pak už se nehýbou a jsou doma na tabletech, mobilech nebo počítačích. Ve spolupráci s rodiči budu hledat místa, kde by sportovaly, jako to bylo za mé doby. Třeba i sportovní kroužky v rámci školy. V akademii bych rád, aby nám z deváté třídy chodilo co nejvíc chomutovských hráčů, kam počítám i okolní města – Kadaň, Klášterec, Louny, Bílina. Tím pádem bychom nemuseli hledat a skautovat hráče z větší vzdálenosti. Zároveň ale chceme vytvářet konkurenční prostředí, aby kluci neměli pocit, že mají místo jisté. Taky chci, aby trenéři juniorů a dorostu spolu úzce komunikovali a spolupracovali.“

Na hodnocení práce mládežnických trenérů existují dva pohledy. Zjednodušeně řečeno, jeden počítá medaile a druhý hokejisty vychované pro A-tým. K čemu se přikláníte vy?
„Vím, že všichni koukají především na výsledky, jenže důležité je vychovávat hráče pro A-tým. Aby se kluci nebáli zdravě riskovat a dovolit si na ledě. Takže já jsem pro výchovu kluků, kteří z dorostu bez problémů přejdou do juniorky a můžou se pak prosadit i v áčku.“

Chomutovskou mládež trénujete od roku 2014, kdy jste začínal u žáků. V loňské sezóně jste vedl dorost. Považujete za velkou výhodu, že jste práci kolem mládeže poznal, dá se říct, po všech stránkách?
„Jsem za to rád, protože trénovat dorost nebo první třídu jsou hodně odlišné věci. Od základny do třetí čtvrté třídy jsem si tím prošel s mým synem a viděl jsem spoustu tréninků. Liší se to od sportovních tříd od páté do osmé nebo dneska deváté třídy a dorost už je vlastně výběr. Je to taková pyramida, která v každé fázi vyžaduje něco jiného.“

Znáte trenéry, se kterými budete spolupracovat. Nemůže to být někdy na škodu?
„Já si to nemyslím. Považuju to za obrovskou výhodu, že jsem lidi poznal, když jsem s nimi spolupracoval. Za těch pět let se mi s každým spolupracovalo velmi dobře. Ještě jednodušší to mám u kluků, se kterými jsem hrál. Všichni trenéři tu mají kvalitu včetně kondičního trenéra Jirky Matýska.“

Máte už představu, jaký hokej budete po dorostu a juniorech požadovat?
„Cesta povede jednoznačně k útočnému hokeji plnému bruslení, osobních soubojů a napadání.“

Jaký první úkol si před sebe stavíte?
„Chceme se zaměřit na dorost, u kterého bych měl zůstat a kterému jako jedinému hrozí sestup. Padá šest týmů, i když já si po diskuzích s ostatními trenéry myslím, že takhle rapidní zužování není v tomhle věku potřeba. Kluci jsou mladí a mohou růst, takže si myslím, že je to nešťastné, ale jednou je to takhle nastavené, takže se tomu musíme přizpůsobit.“

Už máte představu, jak bude vypadat trenérské složení u jednotlivých týmů?
„Podobu finalizujeme, ale ještě musím mluvit se všemi, kterých se to týká. Představa je, že by se trenéři žáků se svými týmy posunuli. Jen u páté třídy víme, že budeme muset hledat nového kouče, protože Daniel Lehnert dostal nabídku pracovat na velmi kvalitním fyzioterapeutickém pracovišti, což je obor, který vystudoval.“

Když se vrátím k dorostu, jak moc budete muset kádr doplnit?
„Marcel Štefančík odchází do Švédska, Štěpán Němec chce zkusit Finsko, Oliver Šatný už je v Mladé Boleslavi a Ondřej Príhoda bude hrát v Karlových Varech. Tyhle kluky budeme muset nahradit. Vzhledem k tomu, že se většinou jednalo o rozdílové hráče, bude složité najít adekvátní náhradu. Hledáme možnosti, máme nějaké hráče vytipované a nemůžu vyloučit ani příchod jednoho hráče ze zahraničí, který by nám převzal roli Marcela Štefančíka. Uvidíme, jak to dopadne. Pomoct může i fakt, že budeme mít klasický B-tým. Domluvili jsme se s Kadaní, takže kluci budou moct pendlovat mnohem snáz mezi oběma týmy, aby hráli co nejvíc. Zvedneme tím konkurenci a tlak, protože se to bude týkat obou ročníků dorostu, tedy 2003 i 2004. Budeme mít vyrovnanější tým a každý bude muset makat, aby hrál extraligu. Kluci si o místo budou muset říct.“

Jak plánujete spolupráci právě s Kadaní a Kláštercem?
„Chtěl bych, aby byla ještě těsnější než doteď. Díky tomu, že jsem v Kadani hrál, mám kontakty na tamní trenéry, takže věřím, že se vždycky domluvíme, aby někteří kluci občas přijeli k nám na trénink nebo abychom je vzali na nějaký turnaj ve všech kategoriích.“

×
Dnes v 18:00 | Jun.
VHK ROBE Vsetín
Piráti Chomutov